Results

Results for RoboCup 2017

Information about the participating teams (team description paper, robot specification and qualification video) is available on the Teams page.

Results:

  • KidSize: 1st Rhoban Football Club,  2nd ZJUDancer, 3rd CIT Brains
  • TeenSize : 1st NimbRo TeenSize, 2nd HuroEvolutionTN, 3rd AUTMan
  • AdultSize: 1st NimbRo AdultSize, 2nd Sweaty, 3rd IRC
  • Best Humanoid: 1st Rhoban Football Club, 2nd NimbRo AdultSize, 3rd NimbRo TeenSize

KidSize Results

KidSize Round Robin 1

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Rhoban Football Club 9 3 3 0 0 19 17
2 CIT Brains 6 3 2 0 1 6 3
3 EROS Team 1 3 0 1 2 1 -6
 4  Falconbots ITSSMT 1 3  0 1 2  0  -14
  • 6:1 – Rhoban Football Club vs  EROS Team(7/27 – 10:30 AM)
  • 4:-0- CIT Brains vs Falconbots ITSSMT (7/27 – 10:30 AM)
  • 10:0 – Rhoban Football Club vs Falconbots ITSSMT (7/27 – 12:30 PM)
  • 1:0 – CIT Brains vs EROS Team (7/27 – 2:30 PM)
  • 3:1 – Rhoban Football Club vs CIT Brains (7/28 – 10:30 AM)
  • 0:0 – EROS Team vs Falconbots ITSSMT (7/28 – 11:30 AM)

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 MRL-HSL 9 3 3 0 0 9 9
2 SEU-UniRobot 9 3 2 0 1 2 -3
3 Hamburg Bit-Bots 1 3 0 1 2 0 -2
 4  ITAndroids  1  3  0  1  2  0  -4
  • 3:0 – MRL-HSL vs ITAndroids (7/27 – 10:30 AM)
  • 0:1 – Hamburg Bit-Bots vs SEU-UniRobot (7/27 – 11:30 AM)
  • 5:0 – MRL-HSL vs SEU-UniRobot (7/27 – 1:30 PM)
  • 0:0 – Hamburg Bit-Bots  vs ITAndroids (7/27 – 2:30 PM)
  • 1:0 – MRL-HSL vs Hamburg Bit-Bots (7/28 – 10:30 AM)
  • 0:1 – ITAndroids vs SEU-UniRobot (7/28 – 11:30 AM)

Group C

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Bold Hearts 3 3 0 3 0 0 0
2 NUbots 3 3 0 3 0 0 0
3 RoboFEI-HT 3 3 0 3 0 0 0
 4 I-KID  3 3  0 3 0 0 0
  • 0:0 – I-KID vs Bold Hearts (7/27 – 10:30 AM)
  • 0:0 – NUbots vs RoboFEI-HT (7/27 – 12:30 PM)
  • 0:0 – I-KID vs RoboFEI-HT (7/27 – 1:30 PM)
  • 0:0 – NUbots vs Bold Hearts (7/27 – 2:30 PM)
  • 0:0 – I-KID vs NUbots (7/28 – 10:30 AM)
  • 0:0 – Bold Hearts vs RoboFEI-HT (7/28 – 12:30 PM)

The final order was determined with an extended penalty kick.

Group D

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 ZJUDancer 7 3 2 1 0 11 10
2 Barelang FC 6 3 2 0 1 3 0
3 ICHIRO 4 3 1 1 1 2 0
 4  KUDOS  0  3  0  0 3  0  -10
  • 7:0 – ZJUDancer vs KUDOS (7/27 – 11:30 AM)
  • 0:1 – ICHIRO vs Barelang FC (7/27 – 12:30 PM)
  • 3:0 – ZJUDancer vs Barelang FC (7/27 – 1:30 PM)
  • 1:0 – ICHIRO vs KUDOS (7/27 – 3:30 PM)
  • 1:1 – ZJUDancer vs ICHIRO (7/28 – 11:30 AM)
  • 0:2 – KUDOS vs Barelang FC (7/28 – 12:30 PM)

KidSize Round of Sixteen

  • 9:0 – Rhoban Football Club vs KUDOS (7/29 – 10:00 AM)
  • 1:0 – SEU-UniRobot vs RoboFEI-HT (7/29 – 10:30 AM)
  • 3:0 – MRL-HSL vs I-KID (7/29 – 11:00 AM)
  • 2:1 – CIT Brains vs ICHIRO (7/29 – 11:30 AM)
  • 0(0):0(2) – ITAndroids vs Bold Hearts (7/29 – 12:00 PM)
  • 0:3 – EROS Team vs Barelang FC (7/29 – 12:30 PM)
  • 0(0):0(2) – Hamburg Bit-Bots vs NUbots (7/29 – 1:00 PM)
  • 1:6 – Falconbots ITSSMT vs ZJUDancer (7/29 – 1:30 PM)

KidSize Quarter Finals

  • 4:0 – Rhoban Football Club vs SEU-UniRobot (7/29 – 3:30 PM)
  • 1:3 – MRL-HSL vs CIT Brains (7/29 – 4:00 PM)
  • 0:3 – Bold Hearts vs Barelang FC (7/29 – 4:30 PM)
  • 0:6 – NUbots vs ZJUDancer (7/29 – 5:00 PM)

KidSize Semi Finals

  • 5:0 – Rhoban Football Club vs Barelang FC (7/30 – 9:00 AM)
  • 0:1 – CIT Brains vs ZJUDancer (7/30 – 9:00 AM)

KidSize Finals

Game for 3rd place
0:1 – Barelang FC vs CIT Brains (7/30 – 12:45 PM)
Final
4:0 – Rhoban Football Club vs ZJUDancer (7/30 – 2:15 PM)

KidSize Technical Challenge

Rank Team Points Push Recovery High Jump Goal Kick High Kick
1 CIT Brains (7/28 – 1:30 PM) 20 3 10 7 0
2 EROS Team (7/28 – 2:00 PM) 0 0 0 0 0
3 TH-MOS (7/28 – 2:30 PM) 10 5 0 0 5
4 I-KID (7/28 – 3:00 PM) 14 7 7 0 0
5 Rhoban Football Club
(7/28 – 3:30 PM)
15 3 0 5 7
6 MRL-HSL (7/28 – 4:00 PM) 20 10 0 10 0
7  ICHIRO (7/28 – 4:30 PM)  13 3 0  0  10

KidSize Drop-In

Rank Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Game 5 Game 6 Total
1 Rhoban Football Club 5 3 10 10 6 34
2 ZJUDancer 1 10 0 1 (-3) 4 16
3 CIT Brains 2 3 0 (-2) 6 3 14
4 Barelang FC -3 2 4 5  -3 5
4 Hamburg Bit-Bots 1 (-5) 2 6 -5 1 5
4 I-KID -2 2 0 2 3 (-3) 5
4 KUDOS (-3) 4 0 3 -3 1 5
8 SEU-UniRobot 1 -2 0 0 3 (-3) 2
9 EROS Team -1 -2 -2 3 2 0
9 Falconbots ITSSMT -1 5 -2 -2 0 (miss) 0
10 TH-MOS -1 -2 0 4 (-3) -3 -2
11 Bold Hearts 2 3 -2 -2 -5  — -4
12 MRL-HSL 1 -2 -2 (-6) -5 3 -5
12 NUbots -1 -5 2 (-6) -3 2 -5
12 RoboFEI-HT -1 -5 1 (-6) 3 -3 -5
15 ICHIRO -1 -2 0 -5 -3 -11
15 ITAndroids -5 0 -6 0  (miss) -11
  • 0:1 – EROS Team, RoboFEI-HT, TH-MOS, NUbots  vs CIT Brains, ZJUDancer, SEU-UniRobot, Hamburg Bit-Bots (7/27 – 9:00 AM)
  • 1:3 – ICHIRO, KUDOS, Barelang FC, I-KID vs Bold Hearts, MRL-HSL, Rhoban Football Club, Falconbots ITSSMT (7/27 – 9:00 AM)
  • 0:5 – ITAndroids, NUbots, Hamburg Bit-Bots, RoboFEI-HT vs Falconbots ITSSMT, KUDOS, Bold Hearts, ZJUDancer (7/27 – 5:00 PM)
  • 0:2 – SEU-UniRobot, ICHIRO, TH-MOS, MRL-HSL vs I-KID, Barelang FC, CIT Brains, Rhoban Football Club (7/27 – 5:00 PM)
  • 0:2 – EROS Team, Bold Hearts, MRL-HSL, Falconbots ITSSMT vs Barelang FC, Hamburg Bit-Bots, NUbots, RoboFEI-HT (7/28 – 9:00 AM)
  • 0:0 – TH-MOS, KUDOS, I-KID, ICHIRO vs CIT Brains, ZJUDancer, SEU-UniRobot, ITAndroids (7/28 – 9:00 AM)
  • 6:0 – Rhoban Football Club, Barelang FC, TH-MOS, Hamburg Bit-Bots vs NUbots, ITAndroids, RoboFEI-HT, MRL-HSL (7/28 – 5:30 PM)
  • 0:2 – Bold Hearts, CIT Brains, Falconbots ITSSMT, EROS Team vs I-KID, KUDOS, SEU-UniRobot, ZJUDancer (7/28 – 5:30 PM)
  • 0:5 – ICHIRO, Bold Hearts, Hamburg Bit-Bots, MRL-HSL vs EROS Team, Rhoban Football Club, SEU-UniRobot, Falconbots ITSSMT (7/29 – 9:00 AM)
  • 0:3 – NUbots, TH-MOS, KUDOS, ZJUDancer vs ITAndroids, I-KID, RoboFEI-HT, CIT Brains (7/29 – 9:00 AM)
  • 0:3 – Barelang FC, Falconbots ITSSMT, SEU-UniRobot, ITAndroids vs ZJUDancer, CIT Brains, KUDOS, NUbots (7/29 – 2:30 PM)
  • 3:0 – EROS Team, MRL-HSL, Hamburg Bit-Bots, Rhoban Football Club vs I-KID, RoboFEI-HT, TH-MOS, ICHIRO (7/29 – 2:30 PM)

TeenSize Results

Round Robin

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  NimbRo TeenSize 18 6 6 0 0 25 25
2 HuroEvolutionTN 12 6 4 0 2 4 0
3 WF Wolves & Taura Bots 7 6 1 4 1 1 -4
4 AUTMan 4 6 0 4 2 0 -3
5 T-FLOW 4 6 0 4 2 0 -6
5 aiRobots 4 6 0 4 2 0 -6
5  AcYut 4 6 0 4 2 0 -6
  • 0:0 – T-FLOW vs WF Wolves & Taura Bots (7/27 – 10:15 AM)
  • 1:0 – HuroEvolutionTN vs AcYut (7/27 – 11:15 AM)
  • 5:0 – NimbRo TeenSize vs aiRobots (7/27 – 12:15 PM)
  • 0:0 – T-FLOW vs AUTMan (7/27 – 1:15 PM)
  • 0:1 – HuroEvolutionTN vs  WF Wolves & Taura Bots (7/27 – 2:15 PM)
  • 0:5 – AcYut vs NimbRo TeenSize (7/27 – 3:15 PM)
  • 0:0 – T-FLOW vs aiRobots (7/27 – 4:15 PM)
  • 0:0 – AcYut  vs AUTMan (7/28 – 10:30 AM)
  • 0:5 – WF Wolves & Taura Bots vs NimbRo TeenSize (7/28 – 11:30 AM)
  • 0:1 – T-FLOW vs HuroEvolutionTN (7/28 – 12:30 PM)
  • 0:0 – AUTMan vs aiRobots (7/28 – 1:30 PM)
  • 0:5 – T-FLOW vs NimbRo TeenSize (7/28 – 2:30 PM)
  • 1:0 – HuroEvolutionTN vs aiRobots (7/28 – 3:30 PM)
  • 0:0 – WF Wolves & Taura Bots vs AUTMan (7/28 – 4:30 PM)
  • 1:0 – HuroEvolutionTN vs AUTMan (7/29 – 10:30 AM)
  • 0:0 – T-FLOW vs AcYut (7/29 – 11:30 AM)
  • 0:0 – WF Wolves & Taura Bots vs aiRobots (7/29 – 12:30 PM)
  • 0:3 – HuroEvolutionTN vs NimbRo TeenSize (7/29 – 1:30 PM)
  • 0:0 – WF Wolves & Taura Bots vs AcYut  (7/29 – 2:30 PM)
  • 2:0 – NimbRo TeenSize vs AUTMan (7/29 – 3:30 PM)
  • 0:0 – AcYut vs aiRobots (7/29 – 4:30 PM)

TeenSize Finals

Game for 3rd place
0(0):0(1) – WF Wolves & Taura Bots vs AUTMan (7/30 – 10:45 AM)
Finale
2:0 – NimbRo TeenSize vs HuroEvolutionTN (7/30 – 1:30 PM)

TeenSize Technical Challenges

Rank Team Points Push Recovery High Jump Goal Kick High Kick
7 Unbounded Designer
(7/29 – 10:00 AM)
3 0 3 0 0
7 WF Wolves & Taura Bots
(7/29 – 10:30 AM)
3 0 3 0 0
4 aiRobots (7/29 – 11:00 AM) 8 5 3 0 0
1 NimbRo TeenSize
(7/29 – 11:30 AM)
34 10 10 7 7
5 HuroEvolutionTN
(7/29 – 12:00 PM)
6 3 0 3 0
6 T-FLOW (7/29 – 12:30 PM) 5 0 0 5 0
3 AUTMan (7/29 – 1:00 PM) 17 7 0 5 5
2 Robit (7/29 – 1:30 PM) 30 3 7 10 10

TeenSize Drop-In

Rank Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Game 5 Game 6 Total
1 NimbRo TeenSize 8 4 2 4 3 21
2 WF Wolves & Taura Bots 2 0 -1 1 0 (-2) 2
3 AcYut 0 0 0 -1 0 -1
4 aiRobots 4 -1 -2 -1 -2 -2
4 HuroEvolutionTN (-4) -2 0 0 2 -2 -2
6 AUTMan 1 (-2) -1 -2 1  -2 -3
6 T-FLOW -4 (miss) -2 1 2 -3
6 Unbounded Designer -4 1 -1 -1 2 -3
8 Robit -4 -2 1 -2 -1 -8
  • 0:4 – HuroEvolutionTN, T-FLOW, Robit, Unbounded Designer vs WF Wolves & Taura Bots, NimbRo TeenSize, aiRobots, AUTMan (7/27 – 9:00 AM)
  • 2:0 – AcYut, WF Wolves & Taura Bots, NimbRo TeenSize, Unbounded Designer vs HuroEvolutionTN, T-FLOW, Robit, AUTMan (7/27 – 5:30 PM)
  • 0:1 – aiRobots, WF Wolves & Taura Bots, Unbounded Designer, AUTMan vs AcYut, HuroEvolutionTN, Robit, NimbRo TeenSize (7/28 – 9:00 AM)
  • 0:2 – T-FLOW, Robit, aiRobots, AUTMan vs AcYut, WF Wolves & Taura Bots, NimbRo TeenSize, HuroEvolutionTN (7/28 – 5:30 PM)
  • 0:1 – Unbounded Designer, Robit, AcYut, aiRobots vs T-FLOW, HuroEvolutionTN, AUTMan, WF Wolves & Taura Bots (7/29 – 9:00 AM)
  • 2:0 – NimbRo TeenSize, AcYut, Unbounded Designer, T-FLOW vs WF Wolves & Taura Bots, aiRobots, AUTMan, HuroEvolutionTN (7/29 – 5:30 PM)

 


AdultSize Results

Round Robin

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 NimbRo AdultSize 9 3 3 0 0 26 26
2 ZSTT 2 3 0 2 1 0 -8
3 Team KIS 2 3 0 2 1 0 -8
4 CIT Brains Adult 2 3 0 2 1 0 -10
  • 10:0 – NimbRo AdultSize vs CIT Brains Adult (7/27 – 10:00 AM)
  • 0:0 – ZSTT vs Team KIS (7/27 – 1:00 PM)
  • 8:0 – NimbRo AdultSize vs Team KIS (7/27 – 3:00 PM)
  • 0:0 – CIT Brains Adult vs ZSTT (7/28 – 10:00 AM)
  • 8:0 – NimbRo AdultSize vs ZSTT (7/28 – 1:00 PM)
  • 0:0 – CIT Brains Adult vs Team KIS (7/28 – 3:00 PM)

The tie between team ZSTT and KIS was determined with an extended penalty kick (won by ZSTT)

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Sweaty 7 3 2 1 0 6 4
2 IRC 7 3 2 1 0 3 2
3 NKFUST 1 3 0 1 2 1 -2
4 Tsinghua Hephaestus 1 3 0 1 2 0 -4
  • 0:0 – Tsinghua Hephaestus vs NKFUST (7/27 – 11:00 AM)
  • 1:1 – Sweaty vs IRC (7/27 – 2:00 PM)
  • 0:1 – Tsinghua Hephaestus vs IRC (7/27 – 4:00 PM)
  • 2:1 – Sweaty vs NKFUST (7/28 – 11:00 AM)
  • 0-3 – Tsinghua Hephaestus vs Sweaty (7/28 – 2:00 PM)
  • 0:1 – NKFUST vs IRC (7/28 – 4:00 PM)

AdultSize SemiFinals

  • 9:0 – NimbRo AdultSize vs IRC (7/29 – 11:00 AM)
  • 5:0 – Sweaty vs ZSTT (7/29 – 12:00 PM)

AdultSize Finals

Game for 3rd place
0(3):0(0) – IRC vs ZSTT (7/30 – 9:30 AM)
Final
11:1 – NimbRo AdultSize vs Sweaty (7/30 – 12:00 PM)

AdultSize Technical Challenges

Rank Team Points Push Recovery High Jump Goal Kick High Kick
2 Team KIS (7/29 – 2:00 PM) 20 10 10 0 0
6  CIT Brains Adult (7/29 – 3:00 PM) 5 5 0 0 0
4 Sweaty (7/29 – 3:30 PM) 10 0 0 10 0
4 ZSTT (7/29 – 4:00 PM) 3 3 0 0 0
7 IRC (7/29 – 4:30 PM) 5 0 0 5 0
1 NimbRo AdultSize
(7/29 – 5:00 PM)
21 7 7 7 0
2 Tsinghua Hephaestus
(7/29 – 5:30 PM)
13 3 0 0 10