Results

Results for RoboCup 2013

Information about the participating teams (team description paper, robot specification and qualification video) is available on the Teams page. Videos of the games are linked (where available) next to the game.

Results:

  • KidSize : 1st Team DARwIn, 2nd AUTMan, 3rd ZJUDancer
  • TeenSize : 1st NimbRo TeenSize, 2nd CIT Brains Teen, 3rd FUB-KIT
  • AdultSize: 1st JoiTech, 2nd HuroEvolution AD, 3rd Tsinghua Hephaestus

KidSize Results

KidSize Round Robin 1

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 Team DARwIn 6 2 2 0 0 16 13
2 FALCONBOTS 1 2 0 1 1 3 -6
3 RoboErectus Junior 1 2 0 1 1 4 -7
  • 7:1 – Team DARwIn vs FALCONBOTS
  • 9:2 – Team DARwIn vs RoboErectus Junior
  • 2:2 – FALCONBOTS vs RoboErectus Junior

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 AUTMan 6 2 2 0 0 8 7
2 I-KID 3 2 1 0 1 3 0
3 KUDOS 0 2 0 0 2 0 -7
  • 5:0 – AUTMan vs KUDOS
  • 3:1 – AUTMan vs I-KID
  • 0:2 – KUDOS vs I-KID

Group C

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 FUmanoids 6 2 2 0 0 5 4
2 TH-MOS 1 2 0 1 1 1 -1
3 NUbots 1 2 0 1 1 0 -3
  • 2:1 – FUmanoids vs TH-MOS
  • 3:0 – FUmanoids vs NUbots
  • 0:0 – TH-MOS vs NUbots

Group D

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 Hanuman KMUTT 6 2 2 0 0 8 8
2 Team RoBIU 1 2 0 1 1 0 -3
3 Plymouth Humanoid 1 2 0 1 1 0 -5

Group E

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 EROS 6 2 2 0 0 15 15
2 Snobots 3 2 1 0 1 1 -4
3 Cyberlords La Salle 0 2 0 0 2 0 -11
  • 10:0 – EROS vs Cyberlords La Salle
  • 5:0 – EROS vs Snobots
  • 0:1 – Cyberlords La Salle vs Snobots

Group F

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 MRL-HSL 3 2 1 0 1 4 -1
2 Hamburg Bit-Bots 3 2 1 0 1 3 0
3 Bold Hearts 3 2 1 0 1 3 -1
  • 3:1 – MRL-HSL vs Bold Hearts
  • 1:2 – MRL-HSL vs Hamburg Bit-Bots
  • 2:1 – Bold Hearts vs Hamburg Bit-Bots

Group G

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 ZJUDancer 6 2 2 0 0 14 14
2 WF Wolves 3 2 1 0 1 1 -3
3 VATIO-UP 0 2 0 0 2 0 -11
  • 10:0 – ZJUDancer vs VATIO-UP
  • 4:0 – ZJUDancer vs WF Wolves
  • 0:1 – VATIO-UP vs WF Wolves

Group H

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 CIT Brains Kid 6 2 2 0 0 10 10
2 Rhoban Football Club 3 2 1 0 1 1 -3
3 HuroEvolution JR 0 2 0 0 2 0 -7
  • 6:0 – CIT Brains Kid vs HuroEvolution JR
  • 4:0 – CIT Brains Kid vs Rhoban Football Club
  • 0:1 – HuroEvolution JR vs Rhoban Football Club

KidSize Intermediate Round

In this round, the teams positioned 2nd or 3rd play against the team positioned 3rd or 2nd in the neighbour group. The winner proceeds to Round Robin 2.

  • 0:1 – FALCONBOTS vs KUDOS
  • 1:3 – RoboErectus Junior vs I-KID
  • 5:0 – TH-MOS vs Plymouth Humanoid
  • 1:0 – NUbots vs Team RoBIU
  • 2:1 – Snobots vs Bold Hearts
  • 0:1 – Cyberlords La Salle vs Hamburg Bit-Bots
  • 1:0 – WF Wolves vs HuroEvolutionJr
  • 0:1 – VATIO-UP vs Rhoban Football Club

KidSize Round Robin 2

In this round, four groups of four teams each play round robin. The top two teams in each group proceed to the Quarter Finals.

Group I

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 Team DARwIn 9 3 3 0 0 17 13
2 EROS 6 3 2 0 1 11 7
3 WF Wolves 3 3 1 0 2 2 -10
4 TH-MOS 0 3 0 0 3 2 -10
  • 4:1 – Team DARwIn vs EROS (Video 1st half, Video 2nd half)
  • 0:1 – TH-MOS vs WF Wolves
  • 5:2 – Team DARwIn vs TH-MOS
  • 4:0 – EROS vs WF Wolves (Video)
  • 8:1 – Team DARwIn vs WF Wolves
  • 6:0 – EROS vs TH-MOS (Video)

Group J

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 AUTMan 9 3 3 0 0 21 19
2 MRL-HSL 6 3 2 0 1 10 3
3 NUbots 1 3 0 1 2 1 -6
4 Rhoban Football Club 1 3 0 1 2 0 -16
  • 6:2 – AUTMan vs MRL-HSL
  • 0:0 – NUbots vs Rhoban Football Club
  • 5:0 – AUTMan vs NUbots
  • 6:0 – MRL-HSL vs Rhoban Football Club
  • 10:0 – AUTMan vs Rhoban Football Club
  • 2:1 – MRL-HSL vs NUbots

Group K

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 ZJUDancer 9 3 3 0 0 17 17
2 Berlin United – FUmanoids 6 3 2 0 1 7 0
3 KUDOS 1 3 0 1 2 2 -8
4 Snobots 1 3 0 1 2 2 -9
  • 0:5 – FUmanoids vs ZJUDancer
  • 1:1 – KUDOS vs Snobots
  • 4:1 – FUmanoids vs KUDOS
  • 7:0 – ZJUDancer vs Snobots
  • 3:1 – FUmanoids vs Snobots
  • 5:0 – ZJUDancer vs KUDOS

Group L

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 CIT Brains Kid 9 3 3 0 0 16 14
2 Hanuman KMUTT 6 3 2 0 1 8 3
3 Hamburg Bit-Bots 1 3 0 1 2 0 -7
4 I-KID 1 3 0 1 2 0 -10

KidSize Technical Challenges

  • 1st – CIT Brains Kid (20 pts)
  • 2nd – THMOS (7 pts)
  • 3rd – Snobots (5 pts)

KidSize Quarter Finals

  • 8:2 – Team DARwIn vs MRL-HSL (Video)
  • 1:3 – EROS vs AUTMan (Video)
  • 6:1 – ZJUDancer vs Hanuman KMUTT (Video)
  • 0:7 – FUmanoids vs CIT Brains Kid (Video)

KidSize Semi Finals

  • 7:2 – Team DARwIn vs ZJUDancer (Video)
  • 4:1 – AUTMan vs CIT Brains Kid (Video)

Finals

Final
7:4 – Team DARwIn vs AUTMan (Video)
Game for 3rd place
5:1 – ZJUDancer vs CIT Brains Kid (Video)

TeenSize Results

Round Robin

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 NimbRo TeenSize 12 4 4 0 0 22 21
2 CIT Brains Kid 7 4 2 1 1 8 4
3 Team AcYut 3 4 0 3 1 0 -5
4 FUB-KIT 2 4 0 2 2 0 -9
5 SIOR 2 4 0 2 2 0 -11

Day 1:

  • 4:1 – NimbRo TeenSize vs CIT Brains Teen
  • 0:0 – SIOR vs FUB-KIT
  • 0:0 – CIT Brains Teen vs Team AcYut
  • 7:0 – NimbRo TeenSize vs SIOR
  • 0:0 – FUB-KIT vs TeamAcYut

Day 2:

  • 6:0 – NimbRo TeenSize vs FUB-KIT
  • 4:0 – CIT Brains Teen vs SIOR
  • 5:0 – NimbRo TeenSize vs Team AcYut
  • 3:0 – CIT Brains Teen vs FUB-KIT
  • 0:0 – SIOR vs TeamAcYut

TeenSize Technical Challenges

  • 1st – NimbRo TeenSize (14 pts)
  • 2nd – CIT Brains Teen (10 pts)

Semi Finals

  • 8:0 – NimbRo TeenSize vs FUB-KIT (Video)
  • 5:0 – CIT Brains Kid vs Team AcYut (Video)

Finals

Final
4:0 – NimbRo TeenSize vs CIT Brains Teen (Video)
Place for 3rd place
1:0 – FUB-KIT vs Team AcYut (Video)

AdultSize Results

Round Robin

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Difference
1 HuroEvolution AD 15 5 5 0 0 22 21
2 JoiTech 12 5 4 0 1 6 2
3 Tsinghua Hephaestus 7 5 2 1 2 2 -3
4 Tech United Eindhoven 3 5 0 3 2 0 -6
5 EDROM 2 5 0 2 3 0 -7
5 ROBIT 2 5 0 2 3 0 -7

Day 1:

  • 0:0 – Tech United Eindhoven vs ROBIT
  • 0:1 – Tsinghua Hephaestus vs JoiTech
  • 5:0 – HuroEvolution AD vs EDROM
  • 0:0 – Tech United Eindhoven vs Tsinghua Hephaestus
  • 0:2 – ROBIT vs JoiTech
  • 0:4 – Tsinghua Hephaestus vs HuroEvolution AD
  • 1:0 – JoiTech vs EDROM
  • 0:4 – ROBIT vs HuroEvolution AD

Day 2:

  • 0:0 – Tech United Eindhoven vs EDROM
  • 0:1 – ROBIT vs Tsinghua Hephaestus
  • 1:4 – JoiTech vs HuroEvolution AD
  • 0:0 – ROBIT vs EDROM
  • 0:5 – Tech United Eindhoven vs HuroEvolution AD
  • 1:0 – Tsinghua Hephaestus vs EDROM
  • 0:1 – Tech United Eindhoven vs JoiTech

AdultSize Technical Challenges

  • 1st – HuroEvolutionAD (30 pts)
  • 2nd – JoiTech (24 pts)

Semi Finals

  • 3:0 – HuroEvolution AD vs Tech United Eindhoven (Video)
  • 4:1 – JoiTech vs Tsinghua Hephaestus (Video)

Finals

Final
3:4 – HuroEvolution AD vs. JoiTech (Video)
Place for 3rd place
0:1 – Tech United Eindhoven vs. Tsinghua Hephaestus (Video)