Results

Results for RoboCup 2011

Information about the participating teams (team description paper, robot specification and qualification video) is available on the Teams page.

Results:

  • KidSize : 1st Team DARwIn, 2nd CIT Brains, 3rd Darmstadt Dribblers
  • TeenSize : 1st NimbRo, 2nd KMUTT
  • AdultSize: 1st CHARLI, 2nd Robo Erectus, 3rd Tsinghua Hephaestus

Louis Vuitton Best Humanoid Award:

  • 1st: CHARLI (AdultSize)
  • 2nd: NimbRo (TeenSize)
  • 3rd: Team DARwIn (KidSize)

KidSize Results

KidSize Round Robin 1

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Darmstadt Dribblers  6 2  2  0  0  21  20
2  JEAP  1 2  0  1 1  1 -10
3  Cyberlords LaSalle  1 2  0  1 1  0  -10
  • 11:1 – Darmstadt Dribblers vs JEAP
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs Cyberlords LaSalle
  • 0:0 – JEAP vs Cyberloards LaSalle

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  CIT Brains 6 2 2  0  0  20  20
2  FalconBots 1 2 0  1  1  0  -10
3  RoboPatriots 1 2 0  1  1  0  -10
  • 10:0 – CIT Brains vs RoboPatriots
  • 10:0 – CIT Brains vs FalconBots
  • 0:0 – RoboPatriots vs FalconBots

Group C

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Team RO-PE  6  2 2  0  0  6 6
2  ZJUDancer  3  2 1  0  1  5 3
3  SigmaBan Football Club  0  2 0  0  2  0 -9
  • 5:0 -ZJUDancer vs SigmaBan Football Club
  • 0:2 -ZJUDancer vs Team RO-PE
  • 0:4 -SigmaBan Football Club vs Team RO-PE

Group D

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 TKU  6 2 2 0 0 8  8
2 HuroEvolution JR  3 2 1 0 1 4  3
3 MRL  0 2 0 0 2 0  -11
  • 4:0 -HuroEvolution JR vs MRL
  • 0:1 -HuroEvolution JR vs TKU
  • 0:7 – MRL vs TKU

Group E

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Robo-Erectus Junior  6  2  2  0  0 9 9
2  YRA  3  2  1  0  1 2 -2
3 PERSIA  0  2  0  0  2 0 -7
  • 4:0 -Robo-Erectus Junior vs YRA
  • 5:0 -Robo-Erectus Junior vs PERSIA
  • 2:0 – YRA vs PERSIA

Group F

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Phoenix  3  1  1  0  0  5  5
2  Pioneros Mexico  0  1  0  0  1  0  -5
  • 5:0 – Phoenix vs Pioneros Mexico

Group G

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Team DARwIn 6  2  2  0  0  18  18
2  AUTMan 3  2  1  0  1  14  -2
3 UURT Humanoid Robot 0  2  0  0  2  0  -16
  • 10:0 – Team DARwin vs UURT Humanoid Robot
  • 8:0 – Team DARwin vs AUTMan
  • 0:6 – UURT Humanoid Robot vs AUTMan

Group H

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  FUmanoids  3 1  1  0  0  2  2
2  WF Wolves  0 1  0  0  1  0 -2
  • 2:0 – FUmanoids vs WF Wolves

KidSize Intermediate Round

In this round, the teams positioned 2nd or 3rd play against the team positioned 3rd or 2nd in the neighbour group. The winner proceeds to Round Robin 2.

  • 3:0 – JEAP vs RoboPatriots
  • 2:0 – Cyberlords La Salle vs Falcon Bots
  • 3:0 – ZJU Dancer vs MRL
  • 0:3 – SigmaBan Football Club vs HuroEvolution JR
  • 1:0 – Pioneros Mexico vs PERSIA
  • 0:1 – UURT vs WF Wolves (coin toss)

KidSize Round Robin 2

In this round, four groups of four teams each play round robin. The top two teams in each group proceed to the Quarter Finals.

Group I

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Darmstadt Dribblers 9 3 3 0 0 30 30
2  ZJU Dancers 6 3 2 0 1 7 -7
3 Robo-Erectus Jr 3 3 1 0 2 6 -9
4  AUTMan 0 3 0 0 3 2 -14
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs Robo-Erectus Jr
  • 3:1 – ZJU Dancers vs AUTMan
  • 3:1 – RoboErectus Jr vs AUTMan
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs ZJU Dancers
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs AUTMan
  • 3:4 – Robo-Erectus Jr. vs ZJU Dancers

Group J

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 CIT Brains 9 3 3  0 0 20 19
2 Phoenix 6 3 2  0 1 7 2
3 HuroEvolution Jr 3 3 1  0 2 6 -5
4 WF Wolves 0 3 0  0 3 0  -16
  • 4:0 – CIT Brains vs Phoenix
  • 4:0 – HuroEvolution Jr vs WF Wolves
  • 3:0 – Phoenix vs WF-Wolves
  • 7:1 – CIT Brains vs HuroEvolution Jr.
  • 9:0 – CIT Brains vs WF Wolves
  • 4:1 – Phoenix vs HuroEvolution Jr.

Group K

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Team DARwIn 9 3 3 0 0 27 27
2  Team RO-PE 6 3 2 0 1 9 0
3  YRA 3 3 1 0 2 2 -10
4 JEAP 0 3 0 0 3 0 -17
  • 0:8 – Team RO-PE vs Team DARwIn
  • 0:1 – JEAP vs YRA
  • 9:0 – Team DARwIn vs YRA
  • 6:0 – Team RO-PE vs JEAP
  • 3:1 – Team RO-PE vs YRA
  • 10:0 – Team DARwIn vs JEAP

Group L

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  FUmanoids  9 3 3 0  0 10 9
2  TKU 4 3 1 1  1 8 5
3  Cyberlords La Salle 4 3 1 1  1 5 3
4  Pioneros Mexico 0 3 0 0  3 0 -17
  • 1:2 – TKU vs FUmanoids
  • 4:0 – Cyberlords La Salle vs Pioneros Mexico
  • 7:0 – FUmanoids vs Pioneros Mexico
  • 1:1 – TKU vs Cyberlords La Salle
  • 6:0 – TKU vs Pioneros Mexico
  • 1:0 – FUmanoids vs Cyberlords La Salle

KidSize Quarter Finals

  • 8:0 – Darmstadt Dribblers vs Phoenix (Video)
  • 1:8 – ZJUDancer vs CIT Brains (Video)
  • 9:0 – Team DARwin vs TKU (Video)
  • 1:8 – Team RO-PE vs FUmanoids (Video)

KidSize Technical Challenge

  • 1st – Darmstadt Dribblers (20 pts)
  • 2nd – TKU (13 pts)
  • 3rd – CIT Brains (7 pts)
  • 4th – PERSIA (5 pts)
  • YRA (3.5 pts)
  •  RoboErectus Jr. (3 pts)
  • Team DARwin (3 pts)
  • JEAP (3pts)
  • AUTMan (1.2 pts)

KidSize Semi Finals

  • 6:12 (overtime) – Darmstadt Dribblers vs Team DARwIn (5:5 after regular time) (Video)
  • 5:3 – CIT Brains vs FUmanoids (Video, 1st Half2nd Half)

KidSize Finals

Final
8:1 – Team DARwin vs CIT Brains (Video)
Game for 3rd place
8:4 – Darmstadt Dribblers vs FUmanoids (Video, 1st Half, 2nd Half)

TeenSize Results

Round Robin 1

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 NimbRo 4 2 1 1 0 9 9
2 KMUTT Kickers 4 2 1 1 0 1 -8
3 AcYut 4 1 2 0 1 1 0 -10
  • 9:0 – NimbRo vs KMUTT Kickers
  • 0:0 – NimbRo vs AcYut 4
  • 1:0 – KMUTT Kickers vs AcYut 4

Round Robin 2

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 NimbRo 6 2 2 0 0 18 18
2 KMUTT Kickers 3 2 1 0 1 4 -4
3 AcYut 4 0 2 0 0 2 0 -14
  • 0:8 – KMUTT Kickers vs NimbRo (Video)
  • 0:10 – AcYut 4 vs NimbRo (Video)
  • 0:4 – AcYut 4 vs KMUTT Kickers (Video)

TeenSize Technical Challenges

  • 1st – NimbRo (14 pts)

TeenSize Finals

Final
10:0 – NimbRo vs KMUTT (Video)

AdultSize Results

Round Robin

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 RoboErectus Sr. 7 3 2 1 0 2 2
2 Tsinghua Hephaestus 3 3 0 3 0 0 0
3 HuroEvolution AD / NTU ST 2 3 0 2 1 0 -1
4 UofM Archie 2 3 0 2 1 0 -1
  • 0:1 – UofM Archie vs RoboErectus Sr.
  • 0:0 – HuroEvolutionAD vs Tsinghua Hephaestus
  • 0:0 – UofM Archie vs HuroEvolutionAD
  • 0:0 – RoboErectus Sr vs Tsinghua Hephaestus
  • 0:0 – UofM Archie vs Tsinghua Hephaestus
  • 1:0 – RoboErectus Sr vs HuroEvolutionAD

Penalty Kick Game for 3rd Group A

  • 0:1 – UofM Archie vs Huro Evolution AD

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 CHARLI 4 2 1 1 0 3 3
2 JoiTech 2 2 0 2 0 0 0
3 Dutch Robotics 1 2 0 1 1 0 -3
  • 0:0 – JoiTech vs CHARLI
  • 3:0 – CHARLI vs Dutch Roboics
  • 0:0 – JoiTech vs Dutch Robotics

AdultSize Technical Challenges

  • 1st – JoiTech (10 pts)
  • 2nd – RoboErectus (7 pts)
  • 3rd – CHARLI (5 pts)

AdultSize Quarter Finals

  • 2:0 – Tsinghua Hephaestus vs Dutch Robotics (Video)
  • 1:0 – Huro Evolution AD vs JoiTech (Video)

AdultSize Semi Finals

  • 1:0 – RoboErectus vs HuroEvolutionAD (Video)
  • 4:1 – CHARLI vs Tsinghua Hephaestus (Video)

AdultSize Finals

Final
0:1 – RoboErectus vs CHARLI (Video)
Game for 3rd place
0:1 – HuroEvolutionAD vs Tsinghua Hephaestus (Video)

Sources: