Results

Results for RoboCup 2009

Information about the participating teams (team description paper, robot specification and qualification video) is available on the Teams page.

Results:

  • KidSize : 1st Darmstadt Dribblers, 2nd FUmanoids, 3rd CIT Brains Kid
  • TeenSize : 1st NimbRo Teen, 2nd CIT Brains Teen, 3rd Tsinghua Hephaestus Teen

Overall Best Humanoid Robot:

  • 1st Place and Luis Vuitton Best Humanoid Award: Darmstadt Dribblers
  • 2nd Place: NimbRo Teen
  • 3rd Place: CIT Brains Teen

KidSize Results

KidSize Round Robin 1

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 NimbRo KidSize 3 1 1  0 0  10 10
2 Robo-Erectus Jr. 0 1 0  0 1  0  -10
  • 10:0 – NimbRo Kid vs Robo-Erectus Jr.

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Bobogots-TecMTY 5 2 1 1 0 1 1
2  RoboPatriots 2 2 0 2 0 0 0
3  PUMAS-UNAM 1 2 0 1 1 0 -1
  • 0:0 – PUMAS-UNAM vs RoboPatriots
  • 0:0 – RoboPatriots vs Bobogots-TecMTY
  • 0:1 – PUMAS-UNAM vs Bobogots-TecMTY (Video)

Group C

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  Darmstadt Dribblers 6 2 2 0 0 20 20
2  aiRobot 3 2 1 0 1 4 -7
3  Tsinghua Hephaestus 0 2 0 0 2 1 -13
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs aiRobot (Video)
  • 4:1 – aiRobot vs Tsinghua Hephaestus
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs Tsinghua Hephaestus

Group D

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  ZJUDancer 6 2 2 0 0 14 14
2  Cyberlords La Salle-Cinvestav 3 2 1 0 1 1 -5
3 PIONEROS MEXICO 0 2 0 0 2 0 -9
  • 6:0 – ZJUDancer vs Cyberlords La Salle-Cinvestav
  • 1:0 – Cyberlords La Salle-Cinvestav vs PIONEROS MEXICO
  • 8:0 – ZJUDancer vs PIONEROS MEXICO

Group E

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  UChile RoadRunners 4 2 1 1 0 1 1
2 UofM Humaniods Kids 2 2 0 2 0 0 0
3  TKU 1 2 0 1 1 0 -1
  • 1:0 – UChile RoadRunners vs TKU
  • 0:0 – TKU vs UofM Humanoids Kid
  • 0:0 – UChile RoadRunners vs UofM Humanoids Kid

Group F

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  FUmanoid 6 2 2 0 0 11 11
2  VT_DARwin 1 2 0 1 1 0 -1
3  TH-MOS 1 2 0 1 1 0 -10

Group G

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Team KMUTT 6 2 2 0 0 10 10
2 Team RO-PE 1 2 0 1 1 0 -4
3 PERSIA 1 2 0 1 1 0 -6
  • 0:4 – Team RO-PE vs Team KMUTT
  • 6:0 – Team KMUTT vs PERSIA
  • 0:0 – Team RO-PE vs PERSIA

Group H

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  CIT Brains 3 1 1 0 0 9 9
2  WF Wolves 0 1 0 0 1 0 -9
  • 9:0 – CIT Brains Kid vs WF Wolves

KidSize Intermediate Round

In this round, the teams positioned 2nd or 3rd play against the team positioned 3rd or 2nd in the neighbour group. The winner proceeds to Round Robin 2.

  • 0:0 (1:0 after coin toss) – RoboErectus Jr. vs PUNAM_UNAM
  • n/a – aiRobot vs PIONEROS MEXICO (forfeited)
  • 2:1 – Tsinghua Hephaestus vs Cyberlords La Salle- Cinvestav
  • 0:0 (1:0 after coin toss) – UofM Humanoids Kid vs TH-MOS
  • n/a – TKU (forfeited) vs VT_DARwin
  • 0:0 (0:1 after coin toss) – PERSIA vs WF_Wolves

KidSize Round Robin 2

In this round, four groups of four teams each play round robin. The top two teams in each group proceed to the Quarter Finals.

Group I

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1  NimbRo KidSize 9 3 3 0 0 30 30
2  aiRobot 6 3 2 0 1 11 1
3  Team RO-PE 0 3 0 0 3 0 -12
4  UChile RoadRunners 0 3 0 0 3 0 -19
  • 10:0 – NimbRo KidSize vs UChile RoadRunners
  • 2:0 – aiRobot vs Team RO-PE
  • 10:0 – NimbRo KidSize vs aiRobot
  • 0:0 – UChile RoadRunners vs Team RO-PE
  • 10:0 – NimbRo KidSize vs Team RO-PE
  • 0:9 – UChile RoadRunners vs aiRobot

Group J

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 FUmanoid 9 3 3 0 0 20 20
2 Bogobots-TecMTY 4 3 1 1 1 1 -4
3 Tsinghua Hephaestus 2 3 0 2 1 0 -6
4 WF Wolves 1 3 0 1 2 0 -10
  • 0:5 – Bogobots-TecMTY vs FUmanoid (Video 1st half, Video 2nd half)
  • 0:0 – Tsinghua Hephaestus vs WF Wolves
  • 0:0 – Bogobots-TecMTY vs Tsinghua Hephaestus
  • 9:0 – FUmanoid vs WF Wolves (Video 1st half, Video 2nd half)
  • 1:0 – Bogobots-TecMTY vs WF Wolves
  • 6:0 – FUmanoid vs Tsinghua Hephaestus (Video)

Group K

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Darmstadt Dribblers 9 3 3 0 0 30 30
2 Team KMUTT 6 3 2 0 1 11 1
3 Robo-Erectus Jr. 1 3 0 1 2 0 -13
4 UofM Humanoids Kid 1 3 0 1 2 0 -18
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs Team KMUTT
  • 0:0 -Robo-Erectus Jr. vs UofM Hunanoids Kid
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs Robo-Erectus Jr.
  • 8:0 – Team KMUTT vs UofM Hunanoids Kid
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs UofM Hunanoids Kid
  • 3:0 – Team KMUTT vs Robo-Erectus Jr.

Group L

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 CIT Brains KidSize 9 3 3 0 0 26 26
2 ZJUDancer 6 3 2 0 1 11 3
3 RoboPatriots 1 3 0 1 2 0 -14
4 VT_DARwin 1 3 0 1 2 0 -15
  • 0:8 – ZJUDancer vs CIT Brains KidSize
  • 0:0 – RoboPatriots vs VT_DARwin
  • 5:0 – ZJUDancer vs RoboPatriots
  • 9:0 – CIT Brains KidSize vs VT_DARwin
  • 6:0 – ZJUDancer vs VT_DARwin
  • 9:0 – CIT Brains KidSize vs RoboPatriots

KidSize Technical Challenge

  • 1st – Darmstadt Dribblers (27 pts)
  • 2nd – NimbRo (10 pts)
  • 3rd – FUmanoids (7.5 pts)
  • 4th – CIT Brains (5.3 pts)

KidSize Quarter Finals

  • 7:0 – NimbRo Kid vs Bogobots-TecMTY
  • 7:2 – FUmanoids vs aiRobot (Video 1st half, Video 2nd half)
  • 10:0 – Darmstadt Dribblers vs ZJUDancer
  • 5:2 – CIT Brains Kid vs Team KMUTT

KidSize Semi Finals

KidSize Finals

Final
11:1 – Darmstadt Dribblers vs FUmanoids (Video 1st half, Video 2nd half, other angle 1, 2, 3)
Game for 3rd place
4:6 – NimbRo KidSize vs CIT Brains Kid Size

TeenSize Results

Round Robin

Group A

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 NimbRo Teen Size 4 2 1 1 0 7 5
2 CIT Brains Teen 2 2 0 2 0 2 0
3 HWM 1 2 0 1 1 0 -5
  • 2:2 – NimbRo Teen Size vs CIT Brains Teen
  • 5:0 – NimbRo Teen Size vs HWM
  • 0:0 – CIT Brains Teen vs HWM

Group B

Rank Team Points Plays Wins Draws Losses Goals Goal Diff
1 Tsinghua Hephaestus Teen 6 2 2 0 0 2 0
2 Robo Erectus Sr. 1 2 0 1 1 0 -1
3 Dutch Robotics 1 2 0 1 1 0 -1
  • 1:0 – Tsinghua Hephaestus Teen vs Robo Erectus Sr.
  • 1:0 – Tsinghua Hephaestus Teen vs Dutch Robotics
  • 0:0 – Robo Erectus Sr. vs Dutch Robotics

TeenSize Technical Challenges

  • 1st -NimbRo (20 pts)
  • 2nd – CIT Brains Teen (18.5 pts)
  • 3rd -Tsinghua Hephaestus (7 pts)

TeenSize Quarter Finals

  • 1:0 -CIT Brains Teen vs Dutch Robotics
  • 1:0 (after coin toss) – HWM vs Robo-Erectus Sr.

TeenSize Semi Finals

  • 3:0 – NimbRo Teen vs HWM
  • 1:0 – CIT Brain Teen vs Tsinghua Hephaestus

TeenSize Finals

Final
2:0 -NimbRo TeenSize vs CIT Brain Teen Size
Game for 3rd place
0:2 – HWM vs Tsinghua Hephaestus

Sources: